Site Map Icon
RSS Feed icon
 
 
 
Upcoming Events
APWU Pre-Convention Workshops
Aug 12, 2022
APWU Division Conferences
Aug 13, 2022
APWU National Convention
Aug 15, 2022
Gaylord National Harbor 201 Waterfront Street National Harbor, MD
Labor Day - Office Closed
Sep 05, 2022
Grandparent's Day
Sep 11, 2022
Ballot Placement Set for APWU Election of National Officers
Posted On: Jun 29, 2022

Ballot Placement Set for APWU Election of National Officers

June 27, 2022 

Secretary-Treasurer Elizabeth “Liz” Powell has certified the union members listed below as candidates for national union office by referendum balloting, as mandated by the APWU Constitution and Bylaws.

A drawing was held on June 27 to determine the order candidates’ names will appear on the ballot. 

Incumbent officers are listed first, with “(I)” appearing after their name. 

Secretary-Treasurer Powell cast one vote for candidates in uncontested races and the National Election Committee declared them elected, in accordance with the Constitution. Their names will not appear on the ballot.

Download a printable version of the Ballot Placement, here.

GENERAL AND ADMINISTRATIVE OFFICERS

President

Mark Dimondstein (I), Greater Greensboro SCF Area Local (NC)
John L. Marcotte, Gaylord Local (MI)

Legislative/Political Director

Judy Beard (I), Detroit District Area Local (MI)
Thomas Benson, Lake Geauga Area Local (OH)

Human Relations Director

Daleo Freeman (I), William H. Burrus, Cleveland Area Local, #72 (OH)
Doris Simmons, Atlanta Metro Area Local (GA)

REGIONAL COORDINATORS

Southern Region

Sam Wood, Southwest Florida Area Local (FL)
Yared Wonde, Dallas Area Local (TX)

CLERK DIVISION

National Business Agents, Central Region, 
Cincinnati Region, (A)

Michael D. Schmid (I), Columbus Area Local (OH)
Mark E. Graham, Springfield Local (OH)

National Business Agents, Central Region,
Minneapolis Region, (B)

Gregory Becker, Milwaukee Area Local (WI)
Christopher Mark Hendrickson, Saint Cloud Area Local (MN)

National Business Agents, Northeast Region,
New England Region, (A)

Bill Mazurowski, Hartford Local (CT)
Thomas S. Smith, Bangor Area Local (ME)
Scott Adams, Portland Area Local (ME)

 

National Business Agents, Southern Region,
Atlanta Region, (C)

Keenan D. Anthony, Sr., Marietta Local (GA)
Sandra Munoz Hernandez, Broward County Area Local (FL)
William G. Flanagan, Jr., Atlanta Metro Area Local (GA)

National Business Agents, Southern Region, 
Dallas Region, (C)

Diann Scurlark (I), Houston Area Local (TX)
Alex Aleman, San Antonio Alamo Area Local (TX)
Ben Martinez, Fort Worth Area Local (TX)

National Business Agents, Western Region,
San Francisco Region, (A)

Sonia E. Canchola (I), California Area Local (CA)
Charquita Rainey, Greater Los Angeles Area Local (CA)

National Business Agents, Western Region, 
San Francisco Region, (C)

Eric A. Van Dyke (I), Greater Los Angeles Area Local (CA)
Fabiola Dominguez, California Area Local (CA)
Terry L. Hood, San Diego Area Local (CA)

MOTOR VEHICLE SERVICE DIVISION

National Business Agents, Central Region

Mark Krueger, Milwaukee Area Local (WI)
Dave Cook, St. Paul Area Local (MN)

National Business Agents, Eastern Region

Garrett C. Langley (I), Lancaster Area Local (PA)
Brian R. McLaurin, Nation’s Capital Southern MD 
Area Local (MD)
Raymond J. Scanlon, Baltimore Francis “Stu” Filbey 
Area Local (MD)

National Business Agents, Northeast Region 

Stephen D. Mohan, Greater Hicksville Mid-Island Area Local (NY)
Rick White, Boston Metro Area Local (MA)

 

SUPPORT SERVICES DIVISION

Director

Robin “Robbie” Robertson, St. Louis Gateway District Area Local (MO)
Arrion Brown, Nation’s Capital Southern MD Area Local (MD)
Aaron T. Young, Twin Cities PDC Local (MN)

RETIREES DEPARTMENT

Director

Nancy E. Olumekor (I), Nation’s Capital Southern MD Area Local (MD)
Robert L. Jeffrey, Jr., Oakland Local (CA)

 

Retiree National Convention Delegates
Southern Region

Patricia A. McGriff (I), Northeast Florida Retiree Chapter (FL)
Kim H. Guy, Greater Smokey Mountain Area Local (TN)

UNCONTESTED NATIONAL OFFICERS

General and Administrative Officers

Executive Vice President 

Debby Szeredy (I), Mid-Hudson New York Area Local (NY)

Secretary-Treasurer

Elizabeth “Liz” Powell (I), Western Nassau New York Area Local (NY)

Industrial Relations Director

Charles “Charlie” Cash (I), Buffalo Local (NY)

Organization Director

Anna Smith (I), Portland Oregon Area Local (OR)

Research and Education Director

Joyce B. Robinson (I), Richmond Area Local (VA)

Health Plan Director

Sarah Jane Rodriguez (I), Phoenix Metro Area Local (AZ)

Regional Coordinators

Central Region

Sharyn M. Stone (I), Indianapolis Area Local (IN)

Eastern Region 

AJ Jones (I), Eastern Montgomery County PA Area Local (PA)

Northeast Region

Tiffany Foster (I), New York Metro Area Postal Union (NY)

Western Region

Omar M. Gonzalez (I), Greater Los Angeles Area Local (CA)

Clerk Division

Director

Lamont A. Brooks (I), The Northern Virginia Area Local (VA)

Assistant Director (A)

Sam Lisenbe (I), Fort Worth Area Local (TX)

Assistant Director, (B)

Lynn Pallas-Barber (I), 498-499 Area Local (MI)

National Business Agents, Central Region

Chicago Region, (A)

Linda Turney (I), Schaumburg Local (IL)

Chicago Region, (B)

Devendra Rathore “D” (I), Fox Valley Local (IL)

Chicago Region, (C)

James Stevenson (I), Detroit District Area Local (MI)

Cincinnati Region, (B)

Michael W. Funk, Jr. (I), Greater Cincinnati Ohio Area Local (OH)

Minneapolis Region, (A)

Todd M. Elkerton (I), Saint Paul Area Local (MN)

St. Louis Region, (A)

Robert D. Kessler (I), Greater Kansas City Metro Area Local (MO)

St. Louis Region, (B)

Daniel F. Skemp (I), Rapid Area Local (IA)

Wichita Region, (A)

Ashley D. Cargill (I), Norman Local (OK)

National Business Agents, Eastern Region

Philadelphia Region, (A)

Robert Romanowski (I), New Jersey Shore Area Local (NJ)

Philadelphia Region, (B)

John Louis Jackson, Jr. (I), Philadelphia BMC Local (PA)

Philadelphia Region, (C)

Vincent A. Tarducci (I), Philadelphia BMC Local (PA)

Washington DC Region, (A)

Rachel A. Walthall (I), Baltimore Francis "Stu" Filbey Area Local (MD)

Washington DC Region, (B)

Pamela R. Richardson (I), Lynchburg Area Local (VA)

National Business Agents, Northeast Region

New England Region, (B)

Scott M. Hoffman, Boston Metro Area Local (MA)

New England Region, (C)

Thomas “Tom” O'Brien (I), South Shore Area Local (MA)

New York Region, (A)

Peter “Pete” Coradi (I), Brooklyn Local (NY)

New York Region, (B)

Elizabeth “Liz” Swigert (I), Queens Area Local (NY)

New York Region, (C)

Bernard “Bernie” C. Timmerman (I), Central New York Area Local (NY)
 
National Business Agents, Southern Region 

Atlanta Region, (A)

James “Jim” DeMauro (I), Tampa Area Local (FL)

Atlanta Region, (B)

Doris Orr-Richardson, Northeast Florida Area Local (FL)

Dallas Region, (A)

Jack Crawford (I), Houston Area Local (TX)

Dallas Region, (B)

Charles Tillman (I), Dallas Area Local (TX)

Memphis Region, (A)

Joe H. Jolley, Jr. (I), Nashville Area Local (TN)

Memphis Region, (B)

Pamela Smith (I), Birmingham Area Local (AL)

National Business Agents, Western Region

Denver Region, (A)

Lamont Green, Phoenix Metro Area Local (AZ)

Denver Region, (B)

Joseph M. Zamenick, Phoenix Metro Area Local (AZ)

Northwest Region, (A)

Brian Dunsmore (I), Portland Oregon Area Local (OR)

Northwest Region, (B)

Brian Dunn (I), Portland Oregon Area Local (OR)

San Francisco Region, (B)

Mike Hetticher, Eureka Local (CA)

San Francisco Region, (D)

Chuck Locke (I), Sacramento Area Local (CA)

Maintenance Division

Director

Idowu Balogun (I), Greater Los Angeles Area Local (CA)

Assistant Director, (A)

Terry B. Martinez (I), Dallas Area Local (TX)

Assistant Director, (B)

Jason Treier (I), Lancaster Area Local (PA)

National Business Agents, Maintenance Division

Central Region, (A)

Craig Fisher (I), Tri-County Ohio Area Local (OH)

Central Region, (B)

Jeffrey Scott Beaton (I), Greater Kansas City Area Local (MO)

Central Region, (C)

Curtis Walker (I), Flint Michigan Area Local (MI)

Eastern Region

Kenneth Lester (I), Philadelphia PA Local (PA)

Northeast Region

Dave Sarnacki (I), Springfield Mass Area Local (MA)

Southern Region, (A)

John Gearhard (I), Jacksonville BMC Local (FL)

Southern Region, (B)

Carlos Paz (I), Dallas Area Local (TX) 

Western Region, (A)

Hector Baez (I), San Diego Area Local (CA)

Western Region, (B)

Louis M. Kingsley (I), California Area Local (CA)

Motor Vehicle Service Division

Director

Michael O. Foster (I), Detroit District Area Local (MI)

Assistant Director

Kenneth (Ken) Prinz (I), Philadelphia PA Area Local (PA)

National Business Agents, Motor Vehicle Service Division

Southern Region, Southeast Sub-Region

Bruce E. Amey (I), Atlanta Metro Area Local (GA)

Southern Region, Southwest Sub-Region

Dyrike Shaw (I), Dallas Area Local (TX)

Western Region

Jerome A. Pittman (I), San Francisco Local (CA)

All-Craft National Business Agents

Alaskan Area

James M. Patarini (I), Midnight Sun Area Local (AK)

Caribbean Area 

Samuel A. Hernandez Algarin, Puerto Rico Area Local (PR)

Pacific Area

Rufina J. Pagaduan (I), Honolulu Local (HI)

Support Services Division

Support Services Division, National Business Agent

Orlando L. Anderson, St. Louis Gateway District Area Local (MO)

Retiree National Convention Delegates

Central Region

Paul Browning (I), Michigan Postal Workers Union Retiree Chapter (MI)

Eastern Region

Cynthia Nesmith, Philadelphia Area Local Retiree Chapter (PA)

Northeast Region

Leona Draper (I), Moe Biller/Eleanor Bailey Retiree Chapter (NY)

Western Region

Patricia Ann Williams (I), Greater Los Angeles Area Local 64 Retiree Chapter (CA)


Member Login
Username:

Password:


Not registered yet?
Click Here to sign-up

Forgot Your Login?
<< August 2022 >>
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Site Search
Site Map
RSS Feeds
Important Links
National APWU
 
 
Denver Metro Area Local APWU
Copyright © 2022, All Rights Reserved.
Powered By UnionActive™

478190 hits since Apr 07, 2008
Visit Unions-America.com!

Top of Page image